Kadayawan sa Davao 2018 List of Winners

data-ad-format="link">
List of winners in the recently concluded Kadayawan sa Davao 2018 - the grandest festival in Mindanao.


Hiyas sa Kadayawan

Best in Cultural Presentation: Karen Joy Dowing (Bagobo Klata)
Hiyas sa Kalambuan: Karen Joy Dowing (Bagobo Klata)
Hiyas sa Panaghiusa: Sittie Aisha Salim (Maranao)
Hiyas sa Kadayawan: Nes-Ann Naraga (Kagan)


Kadayawan Dragon Boat Festival


Open Small Category
3rd Place: UPC
2nd Place: PNP Team B
1st Place: PNP Team A

Mixed Small Category
3rd Place: Kujaw Tiger Dragons
2nd Place: Polilio Dragons
1st Place: PNP Maritime

Women's Small Category
3rd Place: Dragon's del Sur
2nd Place: Butuan Dragons
1st Place: Kujaw Tiger Dragons

Mixed Standard Category
3rd Place: Dragons del Sur 
2nd Place: Dragon Warriors
1st Place: Polilio Dragons

Open Standard Category
3rd Place: Dragon Warriors
2nd Place: Kujaw Tiger Dragons
1st Place: Bugsay Marajao

Open Small Category (200 meters)
3rd Place: PNP Maritime A 
2nd Place: UPC
1st Place: PNP Maritime B

Mixed Small Category (200 meters)
3rd Place: Polilio Dragons 
2nd Place: Kujaw Tiger Dragons
1st Place: PNP Maritime

Women's Small Category (200 meters)
3rd Place: Dragon Warriors 
2nd Place: Dragons del Sur
1st Place: Kujaw Tiger Dragons

Mixed Standard Category (200 meters)
3rd Place: Dragon Warriors 
2nd Place: kujaw Tiger Dragons
1st Place: Polilio Dragons

Open Standard Category (200 meters)
3rd Place: Hiraya Minokawa 
2nd Place: Polilio Dragons
1st Place: PNP Maritime

Mugna Kadayawan


4th Runner-up: Panaghiusa sa Kalipay by the group of Ejay Doronio
3rd Runner-up: Panaghiusa : Kristiyano ug Muslim Padayon Ta by the group of Mendrad Campos
2nd Runner-up: Ang Pondasyon ng Tunay na Dabawenyo at Pagiging Tunay na Filipino by the group of Richard Jay Perez
1st Runner-up: Hulagway by the group of Artemio Bongawan
Champion: Model-Bot by the group of David Paulines from Tagum City

Tunog Kadayawan


3rd Place: Bahandi by Lover Jay Manzano Te
2nd Place: Labing-isa Pinag-isa by Willie Apa Jr.
Grand Winner: Padayon Dabaw by Efren Maghinay Jr.

Sayaw Kadayawan

Children's Category
5th Place: Dalican Pilot Elem School
4th Place: Stella Maris Academy of Davao
3rd Place: Lapu-Lapu Elem School
2nd Place: Magallanes Elem. School
Winner: Parang Central Elem. School


Open Category
5th Place: Ilathala Performing Arts
4th Place: Stella Maris Academy of Davao
3rd Place: Kasadya Surallah Dance Troupe
2nd Place: Kathara Dance Theater Collective
Winner: Madayaw Cultural Ensemble

Kadayawan Ball


3rd Place: Mark Joseph Sayad
2nd Place: Richard Pulatche
Winner: Christopher Zamora

Habi Kadayawan


Student Category Winner: Panyas by Rhayan Orillo (PWC of Davao Senior High School - Fashion Strand)
Hobbyists/Artisans Category: Pahidungog by Kathryn Fanlo
Professional Category: D-11 by Carmaela Braceros Alcantara (Crystal Seas)

Indak Indak sa Kadayawan


Davao City School-Based Category
Best Music: Davao City National High School
4th Place: Catalunan Pequeño National High School
3rd Place: Sta. Ana National High School
2nd Place: Mabini National High School
Champion: Davao City National High School


Open Category
Best Music: Asuncion National High School Performing Arts Guild
5th Place: Camanlangan National High School Dance Ensemble
4th Place: Ruth Manion BabaoMemorial National High School
3rd Place: Bambad National High School Performing Arts Guild
2nd Place: Asuncion National High School Performing Arts Guild
Champion: Mati National Comprehensive High School

Kosplay Kadayawan


3rd place: “Malaya - Diyos ng Mga Agila” Kristian Luis Ronquillo
2nd place: Entry # 15 “Tipuli” Jhonelle Pasaol
Winner: Entry # 8 “Queen of Eagles” Angel Montenegro

Pitik Kadayawan

5th Place: Mati National Comprehensive High School
4th Place: Davao Eagle Drumbeaters
3rd Place: Bambad National High School
2nd Place: Caraga Drumbeaters
Champion: Asuncion Drumbeaters

Pamulak sa Kadayawan

Lahi Category
3rd Prize: Man’s Bestfriend
2nd Prize: Dabawenyo UK Corporation
1st Prize: Davao Horse Club

Gamay Category
Consolation Prize: Agdao Public Market (Flower Sector) and Palawan Pawnshop
3rd Prize: SnR
2nd Prize: Camella Homes
1st Prize: Teleperformance

Dako Category
Consolation Prize: Krispy Kreme and VXI Global Holdings
3rd Prize: Philippines AirAsia
2nd Prize: IPI Pharmaceuticals Inc. 
1st Prize: Kisan Lu and Development Inc.

Photo Credit: Kadayawan sa Davao Facebook Page / LouWorks Studio